Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 140. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

PayFix’in Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Turan, dijitalleşen dünyayı ve yeni dijital cüzdan ile merak edilenleri Quality'e anlattı

01.02.2021

Geleceğine yatırım yapmak isteyenler ‘PayFix Dijital Cüzdan’ sahibi oluyor. 


Dijital dünyanın yeni yıldızı PayFix, kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak adına birçok yeniliğe imza attı. Paranın dijitalleştiği bu dönemde birçok işlemimizi uygulamalar üzerinden gerçekleştiriyoruz. 2019 yılında kurulan PayFix de sektörde basamakları hızlı şekilde çıktı ve gözünü zirveye dikti. Artık dijital cüzdanınızla hayatınız daha kolay olacak. Sunduğu ayrıcalıklar ve ödeme kolaylıklarıyla finans sektörüne yeni bir soluk katan PayFix’in Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Turan’la dijitalleşen dünyayı ve yeni dijital cüzdanı konuştuk.Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

Tokat Zile doğumluyum. İşletme mezuniyetimden sonra 10 yıla yakın mali müşavirlik yaptım. Hedeflerime ulaşabilmek için mali müşavirliğin yeterli olmadığını fark ettiğimde mesleği bıraktım. İki yıl aradan sonra medya sektörüne geçiş yaptım. Yine 7-8 yıla yakın ulusal birçok TV kanalında ekonomi programlarında ekonomi muhabirliği ve sunuculuğu yaptım. İş dünyasının birçok başarılı iş adamı ve siyasetçiler ile iş dünyası ve siyasi yönetimlerle ilgili çok özel röportajlar yaptım. Kısa bir dönem haftalık siyasi bir gazetede kültür ve sanat ağırlıklı köşe yazıları da yazdım. Ama nereye gidersem gideyim bir şekilde kendimi iş ve finans dünyasının içinde buluyordum ve nihayet 2019 yılında PayFix ile kendimi yeni nesil bir ödeme sisteminin içinde, dijital bir dünyada buldum. 


Sizin adınıza nasıl bir geçiş oldu bu durum?

Alışverişin, iletişimin, paranın dijitalleştiği yeni bir döneme girdik. Bizler her ne kadar bu geçiş sürecini biraz da pandemi nedeniyle zor ve sıkıcı bir dönem olarak görsek de ben kendimi, aynı zamanda dünyanın yaşadığı ve yaşayacağı bu önemli geçiş sürecine şahitlik edeceğimiz için son derece şanslı hissediyorum. Kim olursanız olun, mesleğiniz, yaşadığınız yer, yaşınız ya da cinsiyetinizin önemi yok. Hangi sektörde var olmayı hedefliyorsunuz, ne kadar büyük bir başarıyı hayal ediyorsunuz, bunların tamamı yeni dönemde ne kadar dijitalleşebildiğinizle doğru orantılı olacak. Bütün bunlardan yola çıkarak bir fintech kuruluşu olan PayFix ile kendimi şu an çok doğru bir zamanda doğru bir yerde görüyorum.  

PayFix ile yolarınız nasıl kesişti?

PayFix’le yolum bir yerlerde kesişmedi, kuruluşundan ve faaliyete geçtiği ilk andan itibaren içinde yer aldım. Son derece genç, enerjik, işinin ehli başarılı bir kadrodan oluşan ve profesyonel danışmanlarla emin adımlar atan bir kurumuz. Hızla değişen ve gelişen dünyada, bir kurumun gelecekte nerede pozisyon alacağı net olarak belli olmalıdır. Şirketlerin ve kurumların, hedefledikleri vizyonlarına ulaşmak için ise stratejileri ve çeşitli ara hedefleri olmak zorundadır. Bu çerçevede Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Erkan Kork’un yüksek öngörüleri, heyecanı, vizyoner bakış açısı ile başarılı bir lider olması da PayFix’in sektörde önemli oyuncular arasında yer alacağının sinyallerini net olarak veriyor. 


PayFix ‘i biraz anlatır mısınız? Hedefleriniz ve stratejileriniz neler?

Bir fintech start-up kuruluşu olan PayFix ile, geleneksel finans hizmetlerine kıyasla daha kolay erişilebilir olmayı, aynı zamanda kişiye ve ihtiyaca özel hizmetler sunulmasını hedefledik. Kuruluşumuz, düzenli olarak hedef piyasa ve ürünlere ilişkin araştırma ve analizler gerçekleştirmektedir. Bunların değerlendirilmesi sonucunda müşteri ihtiyaçları tespit edilerek sunulabilecek hizmetler belirlenmektedir. Bankacılık ve ödeme hizmetleri sektörlerindeki gelişmeleri bu paralelde izleyerek projelerimizi planlarken iç ve dış ticareti, teknolojik ve dijital dünyadaki gelişmeleri göz önünde bulunduruyoruz. Finansal teknolojileri, yenilikleri takip ediyor, tanıştığımız, ürettiğimiz her fintech çözümünü, henüz bunlara erişememiş kitlelere ve kurumlara ulaştırmayı amaçlıyoruz.


Yüzde 90’ı kadın çalışanlardan oluşan bir şirketsiniz. Bunu biraz açabilir misiniz?

Türkiye’de kadın çalışanlar ve kadın yöneticiler ‘erkek egemen’ iş dünyasında pek çok toplumsal önyargıyla başa çıkmak zorunda kalıyor. Hatta kadın, bulunduğu yerde kalabilmek ya da yükselebilmek için bir erkekten daha fazla çaba harcıyor. Kadınlar finans ve teknoloji alanında da kendilerini ispatlayabilmeli diye düşünüyoruz. Kadınların iş dünyasında diğer sektörlerle beraber bu sektörde de gücünü ispatlayabilmesi ve yönetici pozisyonuna gelebilmeleri için hem kendi bakış açılarını hem de toplumun bakış açısını değiştirmeye kararlıyız.
Yeni bir şirket olmanıza karşın kısa sürede aldığınız ödüller de var…

2019 yılının sonlarında faaliyete geçmiş bir kurum olarak 2020 yılında iki ayrı ödülün sahibi olduk. ‘PSM AWARDS’ın bankalar, finansal teknoloji şirketleri, sigorta şirketleri ve finans kuruluşları arasında çeşitli kategorilerde düzenlemiş olduğu yarışmaya ‘PayFix Dijital Cüzdan’ projemizle katılarak, ‘Yılın En İyi Çıkış Yapan Start-Up Şirketi’ ödülünü aldık. Diğer bir gururumuz ise jürinin kurumumuza vermiş olduğu ‘Kadın İstihdamına Katkı-Jüri Özel Ödülü’ oldu. Erkek egemen olarak nitelendirilen teknoloji sektöründe ekibimizin yüzde 90’a yakın çalışanının kadınlardan oluştuğunu söylemekten ve bu ödülü bizzat almış olmaktan büyük gurur duyuyorum. 


BU MUHTEŞEM RÖPORTAJ VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 140. sayısı, 1 Şubat'tan itibaren Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.13