Kasım sayımız çıktı! 


Dergimizin 137. sayısı 1 Kasım'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gerçek meyhane kültürünün temsilcisi: Agora 1890

14.11.2020

Cumhuriyet Dönemi öncesinden kalma gerçek meyhane kültürünü yaşayabileceğiniz, mazisi 130 yıl önceye dayanan Agora 1890, Şef Ahmet Arı’nın İstanbul’un adeta kültürlerin buluşma noktası haline gelen tarihi Balat semtine has lezzetlerinden hazırladığı 60 çeşit mezesiyle hoş sohbetlere tat katmayı sürdürüyor.


Agora 1890 Vazgeçilmez Mezeleri ile Hoş Sohbetlere Lezzet Katıyor

Sahip olduğu tarihi doku, Zeki Müren ve Müzeyyen Senar gibi Türk musikisinin unutulmaz sanatkârlarının plaklarından yükselen müzik eşliğinde 130 yıllık asmanın altında oturup hoş sohbetlere ev sahipliği yapan Agora 1890’ın favori lezzetleri arasında; Yaprak Ciğer, Bademli Kabak, Girit Ezmesi, Balık Pastırması ve Tarama, yer alıyor. 


Agora 1890, mutfağından çıkan birbirinden farklı mezelerin, ara sıcak seçeneklerinin, et ve balık çeşitlerinin de olduğu zengin lezzetleri tek bir çatı altında buluşturuyor. Ortadoğu, Girit, Rum ve eski İstanbul gibi birçok kültürden oluşan meze çeşitleri günlük olarak hazırlanarak masalardaki yerini alıyor. 


Sahibi, Türkiye’nin önde gelen mimarlarından Hakan Kıran

Pek çok şiire ve şarkıya konu, 286 Yeşilçam filmine sahne olan Agora 1890, Rum kaptan Asteri Dulidis tarafından 1890 yılında Çıfıtçı Çarşısı’nda, adını Rumca “meydan” kelimesinden alarak açıldı. Masa yerine kullanılan dev fıçıları ve şaraplarıyla kısa zamanda tanınan meyhane, 2001 yılına kadar 3 kuşak boyunca Dulidis Ailesi tarafından işletildi. 2001 yılından itibaren ise Türkiye’nin önde gelen mimarlarından Hakan Kıran tarafından işletilmektedir.


6