Kasım sayımız çıktı! 


Dergimizin 137. sayısı 1 Kasım'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Lenovo yılın üçüncü çeyreğinde tüm iş gruplarında rekor sonuçlar elde etti

09.11.2020

Teknoloji devi Lenovo, 2020 yılı üçüncü çeyreğinde tüm iş gruplarında rekor sonuçlarla güçlü bir büyüme kaydederken, grup cirosunu önceki yıla göre %7 artırarak 14,5 milyar dolara çıkardı. Lenovo’nun vergi öncesi geliri bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %52 artış göstererek 470 milyon dolara yükseldi. Lenovo’nun net geliri, önceki yıla göre %53 artışla 310 milyon dolara ulaştı. Dünyadaki başarısını Türkiye’de de sürdüren Lenovo, %24,4 pay ile toplam bilgisayar pazarının ve %41,7 pay ile kurumsal segmentin lideri. Grup, 2020 takvim yılında toplam PC pazarının, tahminlerin ötesinde, 300 milyon adede ulaşabileceğini ve geçen yıldan25 milyon adet daha fazla bir Pazar toplam adedi olabileceğini öngörüyor.


Dünyanın ve Türkiye’nin lider teknoloji şirketlerinden Lenovo, 2020 yılının üçüncü çeyreğindeki cirosunun, önceki yıla göre yaklaşık %7 artışla 14,5 milyar dolara ulaştığını ve tüm iş gruplarının güçlü bir büyüme ortaya koyduğunu duyurdu. Lenovo’nun vergi öncesi geliri, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %52 artarak 470 milyon dolar gibi rekor bir düzeye yükselirken, net gelir bir önceki yıla göre %53 artışla 310 milyon dolara ulaşarak rekor kırarken, Lenovo kârlılıkta daha da güçlü bir artış ortaya koydu.


2020 yılının üçüncü çeyreğinde elde edilen rekor sonuçlara ek olarak, Moody's, Standard & Poor's ve Fitch' gibi dünyaca ünlü derecelendirme kuruluşlarının açılış yatırım derecelendirmelerinin yüksek olması da Lenovo'nun sürdürülebilir mali gücünü doğrulamış oldu.


Lenovo Türkiye, üçüncü çeyrekte de toplam bilgisayar pazarının ve kurumsal segmentin lideri

Lenovo dünyadaki başarısını Türkiye’de de sürdürerek, %24,4 pay ile toplam bilgisayar pazarındaki liderliğini devam ettirdi. Lenovo, üçüncü çeyrekte tüketici segmentinde %18,2 pay alırken, kurumsal segmentte ise %41,7 pazar payı ile pazar lideri konumunu korumaya devam etti.


Tüm iş gruplarında rekor sonuçlar

Bu çeyrekte elde edilen rekor değerlerin, dünyada şirketin, hızla büyüyen evden çalışma, evde eğitim ve evde oyun oynama ekonomisinin artan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik odaklı ve yoğun çalışmasının sonucu olduğunu belirten Lenovo CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Yang Yuanqing, sonuçlar hakkında şöyle konuştu:


"Tüm temel iş gruplarımız önceki yıla göre büyüme kaydederken, Yazılım ve Hizmetler hasılatımız rekorunu tazeledi. Dünya 'yeni normal'e alışmaya devam ederken, hem cihaz hem de bulut bilişim altyapılarının uzun vadeli büyüme potansiyeline güveniyoruz."


Güçlü büyümeye devam

2020 yılı küresel COVID-19 pandemisi ve yüksek talep nedeniyle sektör genelinde çeşitli etkenlerin tedarik ve üretimi etkilediği bir yıl olmaya devam ederken, Lenovo güçlü operasyon yönetimini sürdürdü. Lenovo, evden çalışma, öğrenme ve oyun oynamaya ilişkin yeni küresel normların, cihaz talebi ve bulut/altyapı gereksinimlerinde uzun vadeli büyüme trendleri oluşturmasıyla, yılın ikinci yarısı için de pozitif beklentilerini sürdürüyor. Grup, özellikle bilgisayar pazarının, 2020 takvim yılında, geçen yılın toplam pazar değerinin yaklaşık 25 milyon üstüne çıkarak mevcut analist tahminlerinin de ötesinde 300 milyon adede yaklaşmasını öngörüyor.

10