Temmuz sayımız çıktı! 


Dergimizin 145. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Sanitas Spa’nın kurucu ortağı Şebnem Akman Balta, hamamın tarihçesini ve bu merkezlere getirilen yeni terapi çeşitlerini Quality'a anlattı

10.02.2020

Bizim coğrafyamıza ve kültürümüze özel, eşsiz bir spa konsepti hamam. Türk Hamamı’nı markalaştırmayı başarmış Sanitas Spa’nın kurucu ortağı Şebnem Akman Balta ile hamamın tarihçesini ve bugün bu merkezlere getirilen yeni terapi çeşitlerini konuşurken, bir yandan da vücudumuz ve sağlığımız ile ilgili, günlük rutin içinde gözden kaçırdığımız detayları keşfediyoruz. 


Geleneksel Türk Hamamı, antik çağ banyolarının günümüze gelmiş ‘tek ve dogˆru devamıdır’ diyebilir miyiz?  

Elbette, bir kere hamamlar hem Roma döneminde hem de Türk toplumunda bir toplanma alanı olarak kullanılmış. Bizde geleneksel kız beğenme yeri; Romalılar döneminde ise, burası yıkanmanın yanı sıra, fikir alışverişlerinin ve çeşitli sporların yapıldığı bir alanmış. İçerideki mimari sistem de büyük ölçüde aynı. Romalıların, Gymnasium denilen banyolarındaki o ılıklık, daha sonra kurna başına geçiş, içerideki dinlenme alanları ve halvet denilen alanlar bizde de aynı şekilde devam etmiş. Bugün hamam kültüründe gördüğümüz en büyük değişiklik, Antik Çağ’ın her gün hamama gitme geleneğinin kaybedilip, buraya haftada ya da iki haftada bir gitme alışkanlığının gelmesi olmuş. Zaten Roma ve Osmanlı dönemleri birbirini takip eden özelliklerle devam etmiş. Biz, bu alanları koruyarak, daha içselleştirip, Osmanlı’ya ve kendimize has bir hale dönüştürmüşüz.


Hamamlar, eski dönem banyolarından en çok hangi yönüyle ayrılıyor? 

Kese; çünkü bu Türklere has ve Türklerle bütünleşen bir ritüel oldu Osmanlı döneminde. Hamamı, biz bugün de farklı hizmetlerle modernleştirmeye devam ediyoruz. Mesela masajların bugün ruhu da iyileştiren yönleri öne çıkıyor. Son zamanların en ilginç terapilerinden biri, suyun altında yapılan Watsu masajı. Burada, kişiyi havuzun içinde, ana rahmindeki haline getirip -o zaman suyun içinde nasıl duruyorsak-, o halde döndürerek kaslara masaj yapıyoruz; o yüzden onun sevgisi bir başka.  

Terapistlerin, yetişkinlere cenin pozisyonunda masaj yapması. Böyle denildiği zaman, ben bunun iki kişi arasında çok yoğun yaşanan bir terapi olduğunu düşünüyorum. Nasıl yapılıyor Watsu? 

Kişi havuza giriyor ama tabii havuzun belli bir derece sıcaklığının olması lazım. Watsu terapisti, sizi ana rahmindeki hale döndürüp, kucağına alıyor ve suyun içinde dönerken kaslarınıza baskı uygulayarak masaj yapıyor. Watsu, hem suyun gücünü hissettiriyor hem de biraz ruhani bir bakım. Öyle bir terapi ki bu, insanın dinginleştiği, bakım sonrasında da kişinin dinlenmeye devam etmek ve hatta uyumak istediği bir bakım.  

 


Birbirinden onlarca farklı masaj da olsa, herkesin ilk istediği çoğunlukla iyi bir sırt masajı oluyor. Neden aklımıza ilk bu nokta geliyor?

Çünkü bütün insanların sıkıntısı sırtta başlar. Bütün laktik asit birikimi, sırtımızın arkasındaki akciğerlerimizin arka tarafındadır; kulunçlar oluşur burada. Yorulduğumuzda ve gerildiğimizde laktik asit üretimimiz artar, serotonin hormonumuz düşer; böylece kaslar arasında düğümlenmeler başlar. Bu düğümlenmeler açılmazsa boyun eğilmeye başlar. Yani kifoz dediğimiz hastalık; bu da boyun düzleşmesidir. 


Sağlıklı bir boyun düzdür diye düşünürken, sizin anlatımınızla detayları fark ediyoruz; nedir bu? 

Normalde boynumuz C harfi halindedir. Eğer boyundaki kaslar düğümlenirse, boyun bir tarafa doğru çekmeye başlar ve o çektiği tarafta kalmak ister; sağa, sola, geriye ya da öne doğru eğrilebilirsiniz. Öne doğru kaymaya başladığında, boyun önde, omuzlar da arkada kalırsa, işte bu kamburluğa neden olur ve boyunda düzleşme olur. Bunu önlemek için düzenli masaj yaptırmak çok önemli. 


 

Dünyadaki yeni eğilim ‘dijital detoks’. Aslında spa ve hamama gitmek, burada telefon gibi cihazların kullanımı yasak olduğu için bunu sağlıyor ama spada bu özelliği markalaştıracak projeler planlıyor musunuz? 

Sanitas Spa’da, bugün yeni bir oda konsepti hazırlıyoruz; Wellness’ın dışında, psikoterapiyi de içine alan, ‘smart dreams room’ (akıllı rüya odası) şeklinde düşünebilirsiniz bunu. İçeride, beş duyumuza hitap eden küçük akıl oyunlarıyla birlikte, misafirlerimize bakım yapacağız. Burada bir jakuzi, masaj yatağı ve odaya 360 derecelik bir açıyla, istedikleri yerin atmosferini yansıtan projeksiyonumuz olacak. İstanbul Boğazı, Tayland, Japonya... nereyi isterlerse onu yansıtacağız odanın içine. Teknolojiyi, insanlara özel anlarını yaşatmak için kullanacağız; hatta teknolojinin içinde, teknoloji detoksunu hissedecekler... Burada ister evlilik teklifi yaparlar, isterlerse özel günlerinin yıl dönümünü kutlarlar. Çırağan Palace Kempinski’deki Sanitas Spa’da hazırladığımız bu oda, 1-1,5 saat arasında kişiye özel hizmet verecek.
RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 136. sayısı, 1 Ekim'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

 


16