Temmuz sayımız çıktı! 


Dergimizin 131. sayısı 1 Temmuz'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

fastPay Wildcats’in Yönetim Kurulu Başkanı Orlando Carlo Calumeno'dan espor ile ilgili Quality'e özel açıklamalar

01.07.2020

Yabancı oyuncumuz yok ve bundan sonra da oynatmayacağız. Hedefimiz fastPay Wildcats olarak sadece çaylak Türk erkek ve kadın oyuncular ile Dünya Şampiyonu olmak.


Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, bazı ülkelerde futbol ve basketbol gibi en gözde sporları gölgede bırakan, özellikle pandemi döneminde, online olarak büyük kitleler tarafından izlenen espor’u, Türkiye’nin en önemli takımlarından fastPay Wildcats’in Yönetim Kurulu Başkanı Orlando Carlo Calumeno’yla konuştuk. 1 yılda hedeflerinden sapmadan ilerleyerek Türkiye’nin en önemli takımı olan fastPay Wildcats, bünyesinde hiçbir yabancı oyuncu bulundurmuyor. Orlando Carlo Calumeno, bundan sonraki süreçte de yabancı oyuncuya yer vermeyeceklerini belirterek “Kısa sürede Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük takımı olduk. Amacımız sadece Türk oyuncularla Dünya Şampiyonu olarak Ay-Yıldızlı bayrağımızı en üste çıkarmak” dedi. Gelin bu güzel röportajı birlikte okuyalım.



Türkiye’nin en büyük espor kulübü oldunuz. Bu süreci ve hedeflerinizi bize anlatır mısınız?

Çok başarılı bir yılı geri de bırakmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye’nin en büyük espor takımı olma hedefine 12 ayda ulaşmakla kalmadık, aynı zamanda bünyemizde yer alan 14 oyun genelinde 20 takımımız, 117 oyuncumuz, 19 kişiden oluşan sportif ve teknik kadrolarımız ile Avrupa, Orta Doğu ve Türkiye’nin en büyük espor kulübü olduk. Bu başarıyla birlikte tüm gözler de fastPay Wildcats’e döndü. Beklentilerin farkındayız ve global espor sisteminde en önemli ekipler arasında yerimizi alacağız. Şimdiki hedefimiz yalnızca Türk gençlerle Dünya Şampiyonu olmak. Bu potansiyele sahibiz. Ay-Yıldızlı bayrağımızı sadece Türk oyunculardan oluşan takımımız ile dünya şampiyonu olarak gururla dalgalandırmak bizim ekip ve kulüp olarak en büyük hedefimiz. Farklı oyunlarda yabancı oyuncu hakkımız olmasına karşın, yabancı oyuncuya yer vermiyoruz. 83 milyonluk nüfusumuzun yüzde 40’ı 25 yaş altındaki gençlerden oluşuyor. İnanılmaz yetenekli gençlerimiz varken, ciddi paralar ödeyerek yabancı oyuncu getirmenin yanlış ve Türk esporcuların gelişimine zarar verdiğini düşünüyoruz. Köklü futbol kulüplerimizin espor takımlarında 2 yabancı yer alırken, biz hep 5 Türk oyuncuyla mücadele ettik. fastPay Wildcats felsefesinin odak noktası kendi gençlerimize güvenmekten geçer. Atamızın da Erzurum Kongresi’nden sonra Mazhar Müfit’le olan sohbetinde ifade ettiği gibi, “Bütün ümidim gençliktedir.”




Kulübünüzde özellikle Türk kadınlarına karşı pozitif ayrımcılık da söz konusu. Bu konuyla ilgili neler söylersiniz?

Kadınlarımızın sporun her dalında erkeklerle eşit mücadele vermesi, bizim adımıza hassas bir konu. Espor genelinde kadınlara verilen pozisyon, yok denecek kadar az. Biz öncülük yaparak kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yapmaya çalışıyoruz. 2019 yılında Zeynep Su Kaykılmaz’ı ilk kez profesyonel bir esporcu olarak oynatabildik ve ilk kez bir Türk kadın profesyonel esporcu galibiyet kazanarak League of Legends oyununda ve Türk esporunda tarihe geçti.  Daha sonra oyuncumuz Sena Aladağ da League of Legends oyununda 2 maç üst üste oynayıp galibiyet elde ederek tarihe geçen ikinci oyuncumuz oldu. Bu sezon ise bir ilke daha imza atarak League of Legends’da ilk kez bir kadın teknik direktörümüz yer aldı: Sema Öztürk.  


Türkiye’de tek espor akademik platformuna sahip kulübüsünüz. Hedefleriniz neler?

Farklı oyunlarda kurduğumuz akademi takımlarımızın başarısı bizleri memnun etmekle kalmayıp aynı zamanda Türk oyuncular konusunda savunduğumuz tezi de ispatlıyor. Kendilerini göstermesi için Türk oyunculara şans verilmesi gerekiyor ve biz de bunu yapıyoruz. League of Legends Şampiyonlar Ligi’nde en genç takım biziz ve en çok gelişim gösteren oyuncular da bünyemizden çıkıyor. Bünyemizde 3 oyun evimiz var. Bu sayede Türkiye’nin en ciddi ve tek akademik espor eğitim, çalışma ve gelişme yapısını oyuncularımıza sunmaktayız. Oyuncularımız devamlı olarak turnuva veya lig süresince bu evlerde antrenman yapıyor ve kulüp tarafından tüm donanımları sağlanmıştır. İlerleyen süreçte akademik platformumuzu fastPay Wildcats sporcuları haricinde herkesin hizmetine sunmayı ve sertifika programları düzenlemeyi planlamaktayız.




1 yılda çok başarılı bir grafik yakalandı. Bunun sırrı nedir?

Başarımızın sırrı hedefe kilitlenmiş kurumsal, tecrübeli ve vizyon sahibi bir ekip oluşturmamızdır. Yaşayan efsane Mete Sevinç, Genel Müdürümüz ve Başantrenörümüz olarak 15 yıllık tecrübesini sunuyor. Hakan Demirel menajerimiz olarak farklı oyunlara giriş imkanı verdi. İletişim Direktörümüz Murat Dayı’nın da ekibiyle geliştirdiği, herkesin merakla takip ettiği sosyal medyamız, yarattıkları ‘WildLine’ markasıyla, marka değerimizi artırdı. Bu başarı aynı zamanda çalışma arkadaşlarım ve tüm idari ve teknik kadromuzun eseri. Benim tek işim ise sadece ekibimizle hissedarlarımız arasında koordinasyonu sağlayarak fastPay Wildcats’in tespit edilen hedeflerine ulaşabilmesi için kurumsal ana hatları çizerek uygulanmalarını takip etmek. Ayrıca çok güçlü sponsorlarımız var; fastPay, NimoTV, Western Digital, Migros ve Birzamanlar Yayıncılık. fastPay aynı zamanda isim sponsorumuz. Bu bağlamda Denizbank Kurucu Başkanı ve CEO’su Hakan Ateş’i vizyonu nedeniyle tebrik etmek istiyorum. Çin’in en büyük canlı oyun platformu NimoTV de bizi tercih etti. Dijital dünyanın Çinli devleri, sessiz sedasız Türkiye’ye gelerek fastPay Wildcats’e sponsor oldular.



RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


13