Temmuz sayımız çıktı! 


Dergimizin 131. sayısı 1 Temmuz'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

BİSSE CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Onur Kefeli başarı hikayesini ve gelecek hedeflerini Quality'e anlattı

31.05.2020

Yurt dışında şu an 17 şubemiz var. Yakın gelecekte 23 şube daha açmayı planladık. En büyük yatırımı ise Dubai’ye yapıyoruz.


Erkek giyimde ülkemizin önde gelen markalarından biri olan Bisse’nin CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Onur Kefeli; genç, dinamik, liderlik vasfına sahip, işine aşık ve sektöründe öne çıkan başarılı bir iş adamı. Markalaşma, motivasyon ve girişimcilik ruhuna önem veren Bisse CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Onur Kefeli ile başarı hikayesini, yurt dışı mağazalaşma süreçlerini, çalışma prensiplerini ve gelecek hedeflerini konuştuk.


Onur Bey, Bisse’nin kuruluş hikâyesini bir de sizin gözünüzden dinleyebilir miyiz? 

Bisse, babam Mustafa ve amcam İbrahim Kefeli tarafından 1976 yılında kuruldu. Her şey bir dikiş makinesi ile başlamış. 1993 yılında ilk mağazamız açılıyor. 2006 yılında ise erkek dış giyime başladık. Her zaman belli bir kitleye hitap eden, kaliteyi öne alan bir firma olduk. A plus, B plus ve indirim dönemlerinde B segmente hitap ettik. 
Siz nasıl bir öğrenciydiniz? Bize biraz kendinizden ve başarıya uzanan hikayenizden bahseder misiniz?

İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Yükseköğrenimi tamamladıktan sonra İngilizce eğitim için kısa süreli yurt dışında yaşadım. Profesyonel iş hayatıma Bisse’de başladım. Şirketin birçok alanında çalışarak deneyimler kazandım. Markalaşma, büyüme, kârlılık, strateji gibi konularda proje yöneticiliği yaptım. 2019’dan beri Bisse Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Bisse Mağazacılık A.Ş.’nin CEO’luk görevini yürütmekteyim.


Evli ve iki çocuk babasıyım. Üniversite yıllarımla ilgili pişmanlıklarım olduğu gibi pişman olmadığım şeyler de var. Üniversite yıllarımda çok aktif ve iş hayatının içinde olan birisiydim. Babama o zaman beni çok çalıştırdığı için kızıyordum ama şu anda ona her gün dua ediyorum. Eğer bugün yurt dışına açılabilmişsem, işimin başındaysam bu onun eseridir. 


Babanızdan aldığınız en büyük nasihat nedir? 

“Yiğit odur ki hem çalışıp hem ye, ahmak odur ki dünya için gam ye.” Babam bana her zaman çok çalışmayı ve dürüst olmayı öğretti. Biz bu serüvende hiç yerimizde durmadık. Sürekli seyahat halinde ve bir koşturma içerisinde olduk. Şu an işe olan aşkım beni hayatta tutuyor. 


Yurt dışı yatırımları ve projeleriniz var. Biraz açar mısınız?  

Yurt dışında şu anda 17 şubemiz var, yakın zamanda 23 şube daha açıyoruz. En büyük yatırımı ise Dubai’ye yapıyoruz. Dubai’de dört mağaza ile başlangıç yapmayı düşünüyoruz. Daha sonrasında Kazakistan, Azerbaycan, İsviçre, İngiltere ve Kanada ile devam edeceğiz. Dubai’de dünya markaları arasında yer alan çok özel ve farklı bir mağaza yapıyoruz. Çizimler bitti, dekor işlemlerine başlanıyor. Ürünlerimizde ise klasik çizgimizi bozmayacağız. 
Potansiyel çalışma arkadaşlarınızdan tam olarak beklentileriniz neler?

Aykırı olmak ve sürekli muhalefet olmak her zaman iyi bir şey olmuyor ancak fikirleri beyan etmek benim en çok tercih ettiğim şey. Bir çalışanın, işe yeni girmiş bir kişinin patronuna hep “Evet” demesi bizim çok onayladığımız bir durum değil. Çalışanlarımızdan her zaman açık sözlü olmalarını, hata yapmaları durumunda özür dilemelerini ve bunu kabul etmelerini bekliyoruz. 


İş hayatına yeni atılacak olan gençlere önerileriniz neler?

Kendimle ilgili bir küçük anekdot vermek isterim. Bisse’ye başlamadan önce küçük bir sermaye aldım babamdan. Bu sermaye ile bardakta mısır işine girdim. İlk çöküşümü orada yaşadım. Personelimin maaşını bile ödeyemedim. Arkadaşlarla inat ettik. Yeni bir başlangıç yapmaya karar verdik. Bu kez bir gıda zincirinin bayiliğini aldık. Orada daha büyük bir çöküş yaşadıktan sonra baba mesleğine geri döndüm. RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN

13