Nisan sayımız çıktı! 


Dergimizin 130. sayısı 1 Nisan'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Doğan Sigorta Brokerlik CEO’su ve Tara Kitap Kurucusu Selcen Gür ile samimi bir söyleşi Quality sayfalarımızda

01.04.2020

Doğan Sigorta Brokerlik CEO’su ve Tara Kitap Kurucusu Selcen Gür ile Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanlık sürecini ve sosyal sorumluluk bilinciyle kadınlar için kurulmuş bir yayın evi olan Tara Kitap’ı konuştuk. 


Bize kısaca kendinizden, eğitim ve kariyer sürecinizden bahseder misiniz?

İstanbul Erkek Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi’nde İşletme okudum ve sonrasında İngiltere’de University of Essex’te sosyoloji alanında master yaptım. Bitirme tezim ‘Türkiye’nin Batı’daki İmajı’ üzerineydi ve ülkeye döndüğümde Turizm Bakanlığı’nda Türkiye’nin yurt dışı tanıtım projelerinde bakan danışmanı olarak görev aldım. 17 yıldır da Doğan Sigorta Brokerlik’te çalışıyorum. Evliyim, üç çocuklu bir aileyiz.


Doğan Sigorta Brokerlik CEO’ su göreviniz nasıl ve ne zaman başladı?

Turizm Bakanlığı’nda üç yıl görev yaptıktan sonra babamın arzusu doğrultusunda aile şirketimiz olan Doğan Sigorta Brokerlik’te çalışmaya başladım. Şirketin farklı departmanlarında çalıştıktan sonra 1981 de kurulmuş olan sigorta acenteliğimizin brokerliğe geçişini 2004 yılında gerçekleştirdim. Brokerliğe geçtikten sonra artık acenteler gibi sigorta şirketlerini değil müşteriyi temsil ediyorsunuz. Türkiye’deki ve yurt dışındaki pek çok sigorta şirketi ve reasürans şirketiyle işbirliği içindeyiz.


Doğan Sigorta’nın sunduğu hizmetlerden bahseder misiniz?

Kurumsal ve bireysel sigortacılık hizmeti veriyoruz ve tüm sigorta ürünlerini müşterilerimize sunuyoruz. Sağlıktan kaskoya, ürün sorumluluktan kâr kaybına, siber saldırı sigortasından alacak sigortasına kadar her ürünle ilgili tüm sigorta şirketleriyle çalışıyoruz. Hasar hizmeti veriyor ve hasarlarla birebir biz ilgileniyoruz. Risk analizi ve risk yönetimi yaparak doğru poliçelere doğru fiyatlandırmayla buluşmanızı sağlıyoruz.
Sigorta Brokerleri Derneği Başkanlığına seçildiniz. Bize biraz bu süreçten bahseder misiniz?

Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği 1991’de meslektaşlarımız tarafından kurulmuş bir meslek örgütü. Misyonları arasında ülkemizde sigorta brokerliğini geliştirmek, kural ve standartlarını belirlemek, mesleğin tanınmasını ve mesleğe yeni gireceklere bilgi sağlamak olan bir dernek. Geçtiğimiz iki yıl dernekte yönetim kurulu üyesi ve İletişim Komitesi Başkanı olarak görev yaptım. Şubat sonu yaptığımız seçimli genel kurulumuzda oy çokluğuyla başkan seçilerek aynı zamanda derneğin ilk kadın başkanı ünvanını aldım. Sektörümüzde kadın çalışanlar ağırlıkta olmasına rağmen yönetim kurullarındaki kadın sayımız çok azdı. Bu açıdan da bu görev benim için ayrıca önem taşıyor.   


Brokerlik mesleğinizin yanı sıra kurucusu olduğunuz bir de yayıneviniz var. Tara Kitap ne zaman ve nasıl kuruldu? 

Çocukluğumdan bu yana en büyük tutkum kitaplar ve yazı dünyasıydı. Üniversitede okurken Almanca’dan iki kitap çevirisi yaptım, sonrasında aylık bir dergide yazılarım yayınlanmaya başladı. Daha ileriki yıllarda Posta Gazetesi’nde köşe yazıları yazdım. En sonunda 2014’te cesaretimi toplayıp hayalim olan Tara Kitap’ı kurdum. Cesaretimi toplayıp diyorum çünkü çevremdeki pek çok kişi bir yayınevi kurmanın deli işi olduğunu söylüyordu. Türkiye’de bizim gibi butik yayınevlerinin ayakta kalabilmesi gerçekten çok zor, bu anlamda haklılar. Fakat bu işin verdiği manevi bir tatmin var ki o da azımsanamaz. Özellikle de sosyal sorumluluk çalışmalarımız bizi birbirimize sıkı sıkıya bağladı diyebilirim.


RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 130. sayısı, 1 Nisan'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

13