Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Shenema Uluslararası İstanbul Kısa Film Platformu'nun bu yılki ana konusu 'Kadın' oldu

03.05.2020

Başvuruları 07 Ekim - 27 Aralık 2019 tarihğinde alan Shenema Uluslararası İstanbul Kısa Film Platformu'nun bu yıl ana konusu 'Kadın' oldu. Tema ise 'Önyargılar' olarak belirlenmişti.


Cinsiyet eşitliğinin sağlandığı ve güvence altına alındığı bir toplumsal yaşam için yaşanan sorunlara dikkat çekmek, olası çözümlerin altını çizmek ve çözüme ilişkin kamuoyu oluşturmak amacıyla gerçekleşen festivalde kısa film olanaklarının arttırılması, bu işin bir endüstri haline getirilmesi de hedef alınmakta.


Türkiye'nin sadece kadın meselelerine odaklanan ilk kısa film platformu Shenema, ilk ödül kazananlarını 6 Mart'ta seçmeye hazırlanıyor. Ödül töreni öncesinde özel bir röportajda Daily Sabah'a konuşan organizatörler, yarışmanın zaten önemli bir konuya dikkat çektiğini ve platform için gelecekte daha büyük planların yattığını söyledi.
Shenema'yı Türkiye'de bir ilk ve dünyada benzersiz olarak nitelendiren organizasyon Direktörü Asu Sanem Kaya, platformun kadın meseleleri konusunda farkındalık yaratmak için kısa filmler seçtiğini ve sinemanın gücüne inandıklarını söyledi. Kadınların gündelik mücadelelerinin görsel bir ortam aracılığıyla daha etkili bir şekilde aktarılabileceğine inandıklarını anlatan Kaya, kısa film konseptinin kendisi ve bir grup meslektaşının film sektöründeki deneyimlerinden yararlanmaya karar vermesinden sonra tasarlandığını söyledi.


Kaya, "Kadınların hayatlarını iyileştirebilirsek dünyanın daha iyi değişebileceğine inanıyoruz. Ayrıca ülkemizin cinsiyetlerin eşit olduğu bir ortamdan büyük ölçüde yararlanabileceğine inanıyoruz. Bu hedefin önündeki engelleri görsel bir ortamda vurgulamak istedik"dedi.
Kaya, bu yılki yarışmanın son başvuru sayısının 73'te olduğunu belirterek, bu kadar rafine bir konu için iyi bir sayı olduğunu söyledi. “Temanın kadın olduğu ve bu yılki konunun önyargı olduğu düşünüldüğünde, 73 onaylı başvurunun bu kadar kısa bir süre için iyi bir sayı olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca, sıkı kurallarla gelen eventival aracılığıyla başvuru yapılmasını da istiyoruz" dedi. festivaller için dünyanın en yaygın kullanılan planlama sistemine atıfta bulundu.

4 Mart tarihinde başlayan etkinlik yarın gerçekleşecek ödül töreni ve Kısa Film Yarışması ile sona erecek. 


Shenema'nın arkasındaki örgüt: Haydar Satıl, Saba Mengi, Berfin Demirat, Asu Sanem Kaya, Betül Günay, Bırazer SeydanShenema Hakkında

Shenema Kısa Film Platformu bir Festiva İstanbul markasıdır. Platform, STL3 Film & Dağıtım, Reklamverenler Derneği, Reklamcılık Vakfı ve Reklamcılar Derneği’nin, aynı vizyon doğrultusunda bir araya gelerek oluşturdukları bir platformdur. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ve Galatasaray Üniversitesi MEDİAR platformun ana paydaşlarıdır.

3