Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 133. sayısı 1 Eylül'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Medicana Çamlıca Hastanesi Genel Müdürü Murat Kaya'nın başarı hikayesi Quality sayfalarında!

29.11.2019

Murat Kaya nasıl bir çocukluk ve eğitim alarak bu günlere geldi... Hikayenizi anlatın bize!


İstanbul Haydarpaşa Lisesi 1989 mezunuyum. Belki de şu an sahip olduğum kariyerimin bütün alt yapısı Haydarpaşa Lisesi’nde atıldı diyebilirim. Zira bütün hayat felsefemi ve çalışma disiplinimi Haydarpaşa Lisesi’nde edindiğimi söyleyebilirim.


Babam Köy Enstitüsü eğitimi almış ve çalışma hayatını usta bir teknisyen yani İşçi emeklisi olarak tamamlamış bir kamu görevlisi idi... Bize öğrettiği en büyük felsefe ‘Doğruluk, Dürüstlük ve Çalışkanlık’ üzerine kurulu bir yaşam biçimi idi.


Ailemizde çok üst düzey kamu görevlerinde bulunan akrabalarım vardı. Kariyer hayatımda bu büyüklerimden etkilenmiş olduğumu söyleyebilirim. 
Çocukluk hayatım çok keyifli idi. 70 ve 80’li yıllarda hem siyasi hem de ekonomik açıdan ülkenin çalkantılı olması sebebiyle hem okudum hem ihtiyaç duymasam da çalıştım.


Çocukluğumun büyük bir bölümü teyzem ve eniştemin yanında Bursa’da geçti. Bursa’da meyve – sebze üreten çok büyük hacimli işler yapan bir aileydi. Çocukluk hayatımın neredeyse hepsini o bahçelerde geçirdim ve benim için çok öğretici bir deneyim oldu o dönemler. İlk kullandığım araç traktördü. O sebeple traktörleri çok severim ve iyi de kullanırım. Doğaya saygı duymayı, toprakla bütünleşmeyi ve verimliliğin ne olduğunu çocukluğumda öğrendim. Hem keyif alıyordum, hem de hayat anlamında ciddi bir öğrenimden geçiyordum. Anlayacağınız hayatımda Bursa'da bahçelerde geçen yıllar benim için çok değerli. 


Ardından Haydarpaşa Lisesi’nde eğitime başladım. Ailemin eğitim için bu liseyi seçmesi, benim için önemli bir dönüm noktasıdır. Bugün de 'Haydarpaşa Lisesi Mezunlar Derneği’nin' yönetim kurulu üyeliğini yapıyor olmanın gururunu da yaşıyorum. Bizim bir sloganımız var, "Haydarpaşalı olmak ayrıcalıktır" diye ve ben bu ayrıcalığı her zaman hissettim, hissetmeye de devam ediyorum.


Tıp ve İşletme eğitimi, sağlık sigortaları gibi tecrübelerim sayesinde iyi bir network oluşturdum ve özel sağlık sektöründen yeni teklifler almaya başladım. Şimdilerde ise, sağlık hukuku ile çok yakından ilgileniyorum.
Başarı mı, para mı diye sorsak ne dersiniz?


Hayatta en mutlu olduğum an hedefe ulaştığım andır. Yeryüzünde kazanacağım, elde edeceğim hiçbir maddi gelir beni başarma duygusu kadar mutlu edemez. Hedefe ulaşma duygusu insanda hem çok büyük bir mutluluk hem de beraberinde yeni hedefler koymayı getiriyor ki, ben de bunun çok dengeli gittiğini düşünüyorum. İnsan hırsını ve duygularını iyi yönetirse gerçekten başarılı bir yönetici oluyor. İnsanları yönetmek onların duygularının da yönetmek olduğuna inanıyorum. Bunun içinde insanın kendi duygularını öncelikle yönetmesi gerekir. Bu bağlamda hırsım da, enerjim de tükenmiyor diyebilirim. Bugün hala birçok arkadaşım bu enerjiyi nereden bulduğumu merak ediyorlar. Ben günde 10 ile 14 saat arasında çalışıyorum. Başardıkça ve yeni hedefler koyup o hedeflere ulaştıkça çalışma azmim daha da artıyor. 


Bu yoğun temponun yarattığı stresi nasıl atıyorsunuz?


Birçok dernek ve kulüp üyesi ve yöneticisiyim. Aynı zamanda üniversitede öğretim üyeliği yapıyorum. Koyu bir Fenerbahçeliyim ve Fenerbahçe kongre üyesiyim. Fenerbahçe camiası içinde olmayı çok seviyorum. Fenerbahçe Sağlık çalışanları dernek üyesiyim ve Fenerbahçe’nin içindeki birçok dernek ile yakın temas içerisindeyim. Yoğun tempomun yarattığı stresi de Kent Üniversitesi’nde ders vererek atıyorum.  Gençlerle bir arada olmak onlardan geri bildirim almak esasında bir iş gibi görünse de benim için bir mola, motivasyon ve beslenme kaynağı benim için.

En çok kiminle tanışmak isterdiniz. İdolünüz var mı?


Var tabi… Olmaz mı?..


Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tanışmak çok isterdim. Onunla, konuşmak, aynı masada oturmak, gözlerinin içine baka baka onu dinlemek çok isterdim. Siz bir devlet adamı düşünün ki; düşmanlarının bile takdirini kazanabilecek kadar evrensel değerlere sahip,  herkesin takdirini kazanmış, bir ülkeyi yoktan  var etmiş, Yüzünü  bilime, sanata dönmüş. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir demiş. Özgürlük benim karakterimdir demiş, bağımsızlık demiş. Böylesine bir devlet adamına kim hayran olmaz ki. Bütün dünyanın hayran olduğu gibi. 


Kendisini minnet , şükran rahmet ve büyük bir özlemle anıyorum. Yeri mekanı cennet olsun…RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN
Dergimizin 126. sayısı, 1 Aralık'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

14