Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 133. sayısı 1 Eylül'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Op. Dr. Mbaraka Ljohiy ve Nihan Didem Ljohiy'den Quality okurlarına özel saç ekimi ve mezoterapisi hakkında önemli bilgiler

29.11.2019

Estetik cerrahi dünyasının başarılı isimlerinden Op. Dr. Mbaraka Ljohiy ve eşi Mezoterapi Hekimi Nihan Didem Ljohiy ile Ataşehir’de bulunan klinikleri Dr. MUBA Aesthetics’te saç ekimi ve saç mezoterapisi hakkında merak edilenleri konuştuk.

Bir plastik cerrah olarak uzun süredir saç ekimi alanında çalışıyorsunuz. Yurtiçi ve yurtdışından saç ekimi için birçok hastanız mevcut. Özellikle son yıllarda oldukça popüler olan bu operasyonda başarılı sonuçlar elde etmenizin sırrı nedir?


Çok teşekkür ederim. Ben başarılı sonuçları öncelikle işimi sevmeye bağlıyorum. Aynı zamanda tıpkı benim gibi işini severek, sıkılmadan, oldukça motive bir şekilde yapan harika bir ekibim var. Disiplinli ve motive bir takım çalışmasının sonucu da doğal olarak hem bizler hem de hastalarımız için yüz güldürücü oluyor. Bunun dışında üzerinde hassasiyetle durduğumuz tıbbi standartlarımız var elbette. 


Peki, hiç bilmeyenler için bizlere saç ekimi macerasından biraz bahseder misiniz? Nasıl bir süreçtir ve hangi aşamaları önemlidir?


Bu basit bir işlem gibi adlandırılıyor çoğu kez ama asla öyle değil. 5-6 saat süren girişimsel bir işlem. Dolayısıyla mutlaka hekim kontrolünde yapılması gerekmektedir. Burada cerrahi tecrübe çok büyük önem arz eder. Sürecin en başında hastanın ekime ve hatta hangi tekniğe uygun olup olmadığının doğru belirlenmesi işlemin kilit noktasıdır.  Operasyon öncesinde kişinin yüzünün altın oranı ve saç çizgisinin açısına göre yeni bir saç çizgisi belirlenir. Bu aşamada doğal ve estetik bir görünümü oluşturmak şarttır. Operasyon aşamasında ise greftlerin zarar görmeden alınması, besleyici solüsyonlarda güçlendirilmesi ve ardından hastaya uygun olacak şekilde (DHI ya da Safir FUE) köklerin ezilmeden transfer edilmesi en önemli basamaklardır.  Operasyon sonrasında da yıkama ve bakım aşamalarını hastayla birlikte yapmak ve hastaya iyi eğitim vermek işin son noktası. Tüm bu aşamalarda da tabii ki cerrahın ve ekibin tecrübesi çok öne çıkıyor.
Bu alan oldukça hızlı bir şekilde büyüdü ve aynı hızda da gelişiyor. Bunu takip edebiliyor musunuz, dünyadaki standartlara yetişebiliyor muyuz?


Haklısınız gerçekten, saç ekimi hastaları son dönemlerde oldukça fazla görünür hale geldi. Türkiye medikal turizmle saç ekiminde dünyanın birçok yerinden hasta kabul ediyor, çünkü bu alanda çok başarılıyız. Uluslararası Saç Ekimi Derneği (ISHRS) üyesiyim ve her yıl farklı ülkelerdeki kongreleri yakından takip ediyorum. İnanın ki şu an dünya standartlarına uygun ve üstelik birçok ülkeden çok daha iyi saç ekiyoruz. Bunun sebeplerinden biri bu yoğun hasta grubuyla her gün tecrübemizi kat ve kat arttırıyor olmamız. Ben kendi özelimden bahsedecek olursam 10 yıl önce saç ekimi yapmaya başladığım zamanlarımla bugünümü kıyaslayamam. Çünkü bu süreye sığdırdığım binlerce hasta var, bu da binlerce kez tecrübe demek benim için, hepsine teşekkür ediyorum.  
RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN
Dergimizin 126. sayısı, 1 Aralık'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

14