Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 139. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Bireysel Danışman, Aile ve İlişki Danışmanı Gülnur Ünal, kişinin hem kendisi hem de karşısındakini mutlu edebilmesi için önemli püf noktaları anlattı

04.01.2021

Her ilişkide problemler yaşanır. Karşılıklı anlayış ve hoşgörü olmadığı zaman da ilişki raydan çıkabilir. Bireysel Danışman, Aile ve İlişki Danışmanı Gülnur Ünal, özellikle ilişkilerinde, evliliklerinde problem yaşayanların danıştığı, hayatlarını yoluna sokmasını sağladığı özel bir isim. Arkadaşımız Mânâ Yıldız’ın sorularını içtenlikle cevaplayan Gülnur Ünal, kişinin hem kendisi hem de karşısındaki mutlu edebilmesi için önemli püf noktalarına değiniyor.


İlişkilere hep romantik duygularla başlıyoruz, hatta masallardaki “..Ve bir ömür boyu mutlu yaşadılar” sözü vardır idealimizde. Peki, sağlıklı bir ilişki, kusursuz ve mükemmel olabilir mi? 

Hayır, hiç kimse mükemmel değildir ve olamaz da. Ama şu var; kendini sakinleştirebilen bir birey, yani kendine ruhsal yatırım yapmış bir kişi, karşısındakini de yatıştırır. Doğru iletişimle, sorunları büyümeden çözmek mümkün. İkili ilişkilerde, kilit kelime ‘üslup’tur. 


İlişkilerde üslup nasıl olmalı?

Üslup derken, duygulardan bahsetmek ve ‘ben dili’ni kullanmak çok önemli. Yani karşındakini suçlamadan, yargılamadan konuşmak, ‘sen bana bunu yaptın, ben de bunu yaptım’ değil. Kişi ne hissettiğini anlatmalı, çünkü duyguyla yürüyor ilişkiler ve evlilikler. Şunu demek çok önemli; “Ben kendimi şu durumdan dolayı değersiz hissettim.” Duygularımızı açtığımızda, zayıf görüneceğimizi, karşımızdakini kaybedeceğimizi düşünüyoruz ama tam tersi. İnsanlar zaaf noktalarını bilmediği kimseleri sevmezler aslında.


Zaaflarımız, yani zayıf yönlerimiz bize cazibe mi katıyor? 

Şöyle... Bir kadın ya da erkek çok güçlü duruyorsa, kişiler bir süre sonra, ‘O zaten buna da katlanır, sorun olmaz’ diye düşünüyor. Mesela bir sürü ilişki görüyorum, ‘bana bunu yapmadı’ diye şikayet ediyor. Ama sen alan bırakmamışsın ki yapmasına. Hep sen yapmışsın. Her şeyi üstlenmişsin. Hep güçlü olmuşsun. Çok ilgi gösterirsek, her dediğini yaparsak, sanıyoruz ki bizi de karşılığında çok severler. İkili ilişkilerde bazen bu böyle olmuyor. Çünkü doğanın tabiatına aykırı bir şekilde denge ortadan kalkıyor. 


Sağlıklı bir ilişkinin olmazsa olmazı nedir? 

Yaşamda çekim yasası var. Sen, kendi içinde ne yaşıyorsan, karşıdan da onu çekiyorsun. Ayrıca, ilişkilerde beklentimizi yüksek tutmalıyız. Ne kadar aza kanaat edersen, o kadar az geliyor karşına. Sağlıklı bir ilişki yaşamak, sevgi ve ilgi görmek her insanın hakkıdır. Azla yetinmeyin.
O zaman her şeyden önce kişinin kendini geliştirmesi önemli, doğru mu? 

Evet, kendimizle çalışmak çok önemli. Kendini anladığın anda, ruhunu, güzelliklerini, özelliklerini sevdiğinde, kendi renklerini kabul ettiğinde yaşam, ilişkiler ve başarılar daha başka oluyor. Açıkçası bir rahatlıyorsun! Kimse, yanında kendini huzursuz hissettiği bir adamı ya da kadını istemez, o yüzden ilişkilerin de kendini keşfettiğinde düzeliyor. Kendin olmak, bireyselliğini korumak ve iletişim çok önemli.


Seanslarda insan kendi hakkında, daha önce bilmediği yeni bir yönünü keşfeder. O halde, ilişki danışmanlıklarında ‘rahatsız olmaya hazır olmalıyız’ diyebilir miyiz?

İnsanın en zor yolculuğu kendiyle olanıdır ama bu, bir o kadar da mucizevi ve güzel. Seanslar iyi hissetmek için değildir, bazen çok kötü de hissedebilirsin ama bu kişinin gelişimi ve dönüşümü için gerekli. Ben onlara ayna tutuyorum, kendilerini görüyorlar. Kendini anladığın zaman karşında yeni bir pencere açılıyor. Hayat, farkında olduktan sonra başlar. Danışmanlıklarda, ‘mış gibi’ hayatlardan, gerçekten yaşamaya geçiliyor. 


Danışmanlıklarda yetişkinlere ev ödevi veriyor musunuz? 

Tabii ki, her seansta kişinin ihtiyacına göre bir ev ödevi veriyorum. Mesela bir film ya da kitap önerisinde bulunuyorum. Örneğin, ‘Sınırlar’ kitabını çok veriyorum, yazarı Dr. Henry Cloud. ‘Hayır Diyebilmenin Gücü’, müthiş bir psikoloji! Öneriyorum... Nil Gün’ün Çekim Yasası. Filmlerden Aşk Hikâyesi (Love Story), Marriage Story ve İkimizin Yerine... Bunları izlemelerini istiyorum. Çünkü bunlar ilişki örüntülerini gösteriyor. Zaten ev ödevi olarak verdiğim kitapları okuyanla okumayanın farkını çok net görüyorum. Okuyanın seansları daha çabuk ilerliyor, okumayana ise çok daha uzun seanslar yapmak zorunda kalıyorum. 


İletişimci olarak bir ilişki danışmanının stili olmalı diye düşünüyorum. Gülnur Ünal’ın ‘iletişim stili’ nedir?

İyilik, sevgi... Kişinin kendini değerli hissetmesi ve rahat etmesi çok önemli ama seanslarda pohpohlamak diye bir şey yok. Açık sözlüyümdür. Ben diyorum ki, beni sevme, önemli değil, yeter ki senin hayatın yoluna girsin. Koşulsuz olmaya çalışıyorum. Ben burada sadece bir aracıyım, seni dönüştürüp, geliştirmek için. Ayna tutuyorum danışanlarıma. 


13