Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 139. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Astrolojiyle ilgili 4 önemli kitap yazan Dr. Astrolog Şenay Devi dergimiz Quality'nin Ocak sayısına konuk oldu

04.01.2021

Günlük burç yorumunu okumayanınız yoktur. Ancak astroloji sadece burçlarla anılmayacak kadar büyük bir bilim dalı. Hatta burç yorumları, astrolojinin içinde 3 satırla geçiştirilemeyecek seviyede bir durum oluşturuyor. Bu konunun eğitimi alan, üstüne üstlük birçok çalışma ve araştırmalara katılıp, astrolojiyle ilgili 4 önemli kitap yazan Dr. Astrolog Şenay Devi, gökyüzünün şifrelerinde birçok şeyin gizli olduğunu ve Türkiye coğrafyasının, dünyada astrolojiye yön veren bir geçmişi olduğunu ifade ediyor.


Temel Astroloji, Ay Burcu Mucizesi, Aşktroloji ve tarihi yazma eserleri araştırarak ortaya çıkardığı Türk Medeniyetlerinde Astroloji Astronomi Müneccimbaşılık kitaplarıyla astroloji alanında birçok eser yaratan Dr. Astrolog Şenay Devi, aynı zamanda bir boks sevdalısı. Dünya Şampiyonu Milli Boksör Serkan Tatar ve Profesyonel Milli Boksör Gülsüm Tatar ile boks çalışmalarını sürdüren Devi, özellikle bu sporun önemine dikkat çekmek için etkinlikler düzenleyerek kız çocukları başta olmak üzere tüm hemcinslerini boks sporunu yapmaları için teşvik ediyor.


“Türk medeniyetleri, tarih boyunca gökyüzüyle alakadar oldu”

Tarihteki Türk medeniyetlerinin tarih boyunca gökyüzüyle yakından ilgilendiğini ifade eden Dr. Astrolog Şenay Devi, “Türkler bu alanda araştırmalar ve istişareler yaparak, dünya genelinde pek çok ilki gerçekleştiren çalışmaların altına imza atmışlar. Türkiye’de 17. yüzyıl sonundan itibaren Astroloji maalesef ki yerle yeksan olmuş, yanlış aktarılmış, eğitimsiz insanların yorumları ile koskoca gökyüzü, 12 burçtan ibaret gibi gazete köşelerinde, televizyon programlarında anlatılır olmuş. Batlamyus’un hatalarını düzelten büyük usta Uluğ Bey’den Ali Kuşçu’ya, Ömer Hayyam’dan Giyasettin Cemşid’e dek birbirinden değerli müneccimbaşıların yetiştiği, dünya astronomi ve astrolojisine yön veren yazma eserler, çalışmalar tüm dünya tarafından ilgi ile takip edilirken, ülkemizde bilinmiyor. Bu durum da beni araştırmaya yöneltti. 4 yıllık çalışmanın sonucu olarak kitabım çıktı. ‘Gerçek astroloji nedir?’ i tarihi kayıtlar ve belgeler ile okuyucularımızla paylaşmak istedim. Bundan dolayı da çok mutlu ve gururluyum” diyor.
“Padişahlar ve imparatorlar, bu gözlemleri önemsediler”

Tarihte gökyüzünü gözlemleyerek yorumlayanların çok önemsendiğini de söyleyen Şenay Devi, “Gökyüzüyle ilgilenen insanlar, kendilerini destekleyenler olduğu kadar, engelleyen, araştırmalarını zorlaştıran, kendi çıkarlarını gözeterek bu kişilerin yaptıklarını kötüleyenlerle de mücadele etmiştir ve bıkmadan araştırmalar yapmıştır. İmparatorlar, alimler, savaşçılar, kağanlar, krallar, sultanlar, padişahlar, önemli devlet adamları, onların gözlemlerini önemsediler, itibar edip kıymet verdiler. Araştırma sahalarını genişlettiler, önemli kararlarında, savaşlarında onların gözlemlerini dikkate alarak ‘Eşref saati’ ile hareket ettiler. Osmanlı döneminde müneccimbaşılığın resmileştirilmesi ile ‘Hilat’ giydirilerek göreve getirildiler. Bu değerli alimler çalıştıkları farklı alanlarda ve ‘İlme Nucm’daki çalışmalarla tüm dünyada halen saygı ile yad edilirken, her ne hikmetse müneccimbaşı olduklarından pek bahsedilmez! Bahsedilmemesinin birden fazla sebebi olabilir” diyerek, günümüzde astrolog olan kişilerin geçmişte farklı isimlerle önemli görevlerde bulunduğuna dikkat çekiyor.
Şenay Devi kimdir?


Profesyonel eğitimini ABD Kepler College ve Dirah Academy International’da tamamlaydı. Uluslararası Vedic Astroloji Başkanı Guru Profesör Gary Gomes’in ve Türkiye’de Vedic Astrolog Yücel Sügen’in öğretmen öğrencisi olup uluslararası çalışma ve araştırmalarına devam ediyor. 


Uzmanlık alanları Batı, Çin, Ezoterik ve Hint Astrolojisi 2007 yılında www.astrodeha.com internet sitesini, 2008 yılında ise AstrodehA Danışmanlık Merkezi’ni kurdu.  ‘Hint Felsefesi’ üzerine Doktora yaptı. Pandit Dr. David Frawley’nin kurucusu ve başkanı olduğu Vedik Araştırmaları Amerikan Enstitüsü’nde Ayurvedik Astroloji üzerine 300 saatlik eğitim programını başarı ile tamamladı. 

Washington’da bulunan Kepler Collage Türkiye Bölüm Başkanı olarak, Batı ve Hint Astrolojisi eğitimleri görevinde bulundu. Nisan 2020'de yine ABD’den onaylı, çok dilli eğitim sistemini kapsayan AstrodehA Astroloji okulunun da kurucusudur.  Dr. Astrolog Dr. Astrolog Şenay Devi, 2008 yılından bu yana profesyonel olarak astroloji danışmanlığı yapıyor.

 


3