Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 139. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Orka Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Kreatif Direktör Büşra Orakçıoğlu Biberoğlu, erkek modasındaki son gelişmeleri Quality'e anlattı

31.12.2020

Amacımız; erkeklerin hayatını kolaylaştırmak adına sürdürülebilir moda ve fonksiyonel şıklık ekseninde günümüz giyim kodlarını çok daha iyi bir noktaya taşımak.


Erkek giyim denildiğinde kuşkusuz ilk akla gelen markalardan olan Damat Tween ve D’S Damat’ın bu başarısının arkasında gizli kahramanlar yatıyor. Bunlardan biri de Orka Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Kreatif Direktör Büşra Orakçıoğlu Biberoğlu. 2014 yılından bu yana şirkette görev alan Büşra Hanım, iş geliştirmeden tasarıma, dijital pazarlamadan stratejiye kadar birçok departmanda aktif rol oynadı. ‘Erkek giyimine kadın gözüyle katkı sağlamaya çalışıyorum’ diyen Büşra Orakçıoğlu Biberoğlu, firmanın ürettiği inovatif ürünlerle de son yıllarda fark yarattığını ve bunun da kullanıcıların hayatını kolaylaştırdığını ifade ediyor. 


Büşra Hanım uzun süredir Orka Holding’de birçok görev aldınız. Şirketteki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Orka Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Kreatif Direktör olarak tasarım, görsel, grafik, iletişim ve mimari departmanlarımızdaki ekiplerimiz ile kolektif bir yapıda çalışarak, her gün yenilik arayışına giriyorum. Orka Holding olarak, Damat Tween ve D’S Damat markalarımız ile dünya moda perakendesinin yükselen yıldızları olarak nitelendirilen markalara sahibiz. Amacımız; erkeklerin hayatını kolaylaştırmak adına sürdürülebilir moda ve fonksiyonel şıklık ekseninde günümüz giyim kodlarını çok daha iyi bir noktaya taşımak. Her beğeni ve vücut tipini düşünerek, bunu da dijital çağın beraberinde getirdiği talep ve kolaylıklarla harmanlayarak sunuyor ve başarımızı taçlandırıyoruz. Ben de şirket vizyonumuza gerek yeni nesil tüketici, gerekse bir kadın gözü ile katkı sağlamaya çalışıyorum. 

Fark yaratan ürünlerinizle ilgili neler söylersiniz?  

Bizler kuruluşumuzdan bu yana hem tasarım hem de inovasyon anlamında daima ilklerin yaratıcısı olduk, olmayı da sürdürüyoruz ve her sezon koleksiyonlarımıza yeni inotavif ürünler ekleyerek müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Son dönemde geliştirdiğimiz ve büyük ilgi gören ürünlerimizden bir tanesi Sihirli Ceketlerimiz. Ar-Ge faaliyetlerimiz sonucu geliştirdiğimiz Sihirli Ceketler, kırışmazlık özelliği sayesinde ütü gerektirmeyen, astarsız ve malzemesiz üretilen ve kendi çantasında istenilen her yere taşınabilen bir ürün. Kısacası size, konforlu şıklığı istediğiniz yerde ve istediğiniz anda sunuyor. Sihirli Ceket, ‘katla, rulo yap ve çantana at’ anlayışı ile büyük beğeni kazandı. Bunun yanı sıra her sezon büyük ilgi gören, leke tutmayan, terletmeyen, ütü gerektirmeyen gömleklerimiz ve kırışmaz kumaşı ile büyük rahatlık sağlayan Travel Serisi takım elbiselerimiz de en çok tercih edilenler arasında oluyor.

 

Bu yıl dijital alanda ne gibi çalışmalarınız oldu?  

2020 yılı moda dahil tüm sektörleri dijital alanda sınırları zorlayacak derecede gelişmeye ve yenilenmeye zorladı. Günlük hayatımızda olduğu kadar iş yapış biçimlerimizde de köklü değişikliklere gitmek zorunda kaldığımız bir yıl geçirdik fakat, bizler dijital dönüşüme 2020 yılı öncesinde başladığımızdan sadece hızımızı biraz daha arttırmamız yetti. Orka Holding olarak değişime hızlıca ayak uydurabilen ve krizlere kolayca çözüm üretebilen bir şirketiz. Sanırım globalde birçok ülkede ve farklı kültürler ile çalışıyor olmanın bize kattığı bir özellik diyebilirim. 2020 yılında halihazırda A+ bir mağaza gibi çalışan e-ticaret sitelerimize daha da ağırlık verdik ve müşterilerimizin mağazalarımızdan da güvenli alışveriş yapabilmesi için çeşitli yenilikler sunduk. Akıllı alışveriş sistemimiz ile müşterilerimize uzaktan görüntülü arama yoluyla alışveriş imkanı sunduk. Bu yıl dijital alanda yaptığımız en büyük yenilik D’S Damat markamız için müşterilerimizin beğenisine sunduğumuz mobil uygulamamız oldu. Mobil uygulama kasım ayında devreye girmesine rağmen halihazırda en büyük mağazalarımız kadar ilgi görüyor diyebilirim. 

2021 yılında neler planlıyorsunuz?

Orka Holding olarak 35. kuruluş yıldönümümüzü kutlayacağımız 2021 yılına, yeni dünya düzeninin en güçlü oyuncularından biri olacak şekilde hazırız. Yeni yılda ocak ayından itibaren her ay farklı bir etkinlikle müşterilerimize güzel sürprizler hazırladık. Yine Türkiye’nin üretim, ihracat ve istihdamına olan güçlü katkımız 2021 yılında da sürecek. Halen dünyanın 80’i aşkın ülkesinde toplam 431 mağazaya sahip bir grup olarak; yurt içi ve yurt dışında da yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

 

2021 yılı için yeni satışa sunacağınız ürünleriniz neler?

2021 yılı için müşterilerimize her sezon olduğu gibi yeni inovatif ürünler sunmayı planlıyoruz. Fakat daha da önemlisi, bizler son 5 yıldır sürdürülebilir koleksiyonlar üzerinde çalışıyoruz ve Giresun’daki iki fabrikamızda daha az kaynak tüketimine ve karbon salınımını düşürmeye özen gösteriyoruz. Pet şişelerin iplik haline getirilmesiyle dokunan kumaşlardan ürettiğimiz takım elbise ve ceketlerimizi ilk defa 2020-21 Sonbahar/Kış koleksiyonunda müşterilerimiz ile buluşturduk ve 2021 yılında da bu süreci devam ettirerek geri dönüştürülmüş malzemelerden üretim yapmaya, daha az kaynak tüketmeye ve inovatif ürünlerimiz ile doğa dostu ürünleri koleksiyonlarımızda bir araya getirmeye devam etmeyi planlıyoruz. 2025 yılına kadar da koleksiyonumuzun yüzde 80’inin sürdürülebilir olmasını hedefliyoruz.


BU MUHTEŞEM RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 139. sayısı, 1 Ocak'tan itibaren Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

13