Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 139. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Ünlü diş hekimi Uğur Tan, pandemi döneminde mesleğin risklerini ve zorluklarını Quality'e anlattı

31.12.2020

Diş estetiği için elinde beğendiği sanatçın fotoğrafıyla gelenler bizi çok zorluyor. Diş estetiği kişiye özeldir ve biz de bir takım normlara uymak zorundayız.


Özal Ailesi’nin diş doktoru olarak bilinen ve cemiyet dünyasının önde gelen isimlerinden olan ünlü diş hekimi Uğur Tan, İstanbul Tıp Fakültesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunu 40 yıllık tecrübeli bir diş hekimi. Yıllardır kendi adını verdiği Etiler’deki kliniğinde hastalarını tedavi ediyor. Bugüne kadar birçok kongre ve sempozyuma katılarak mesleki gelişmeleri yakından takip eden, birçok mesleki derneğin üyesi olan Uğur Tan ile sıcak ve samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Uğur Tan, özellikle pandemi döneminde diş doktorlarının nasıl bir risk altında olduğunu detaylıca anlattı.


Kendimizi, hastamızı ve asistanlarımızı korumak zorundayız

Pandemi döneminde maske, mesafe ve hijyenin önemine her zaman dikkat çekilirken, diş doktorlarında bu durum daha farklı. Hastalar maskelerini çıkarmak zorunda kaldığı için, diş hekimlerinin çok daha dikkat etmesi gereken bir durum ortaya çıkıyor. Pandemi döneminde en riskli meslek grubu olduklarının altını çizen Diş Hekimi Uğur Tan, “Biz diş hekimleri, yaklaşık 1 senedir tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19 virüsüne karşı en riskli meslek grubuyuz. Bu illeti atlatmak için bireysel korunmanın yanı sıra toplumsal bilincin de gelişmesi gerekmektedir. İnsanlar maske takarken, biz tedavi sırasında hastalarımıza maskeyi çıkarttırıyoruz. Hem hastamızı hem kendimizi hem de yardımcı asistanlarımızı korumak zorundayız. Bu süreçte olabildiğince hasta sayısını seyrekleştirerek, dezenfeksiyon ve sterilizasyonu maksimum seviyede uygulayarak acil tedavilere öncelik veriyoruz” diyor.


Yapışkan ve sert gıdalardan kaçınılmalı

Pandemi sürecinde hastaların da kendilerini koruması adına önlemler alması gerektiğini ifade eden Diş Hekimi Uğur Tan, “Bu süreçte hastaların da ağız bakımı ve hijyene ileri seviyede özen göstermeleri gerekmektedir. Günde 2 defa diş fırçalamak, diş ipi ve ağız gargaraları kullanmak ağız sağlığının vazgeçilmezleridir. Pandemi sürecinde yarım kalmış diş tedavileri olan hastaların, yapışkan gıdalardan uzak durmaları ve dişlerin ya da geçici dolguların kırılmasına sebebiyet verebilecek sert gıdalardan kaçınmaları gerekmektedir. Hastalardan talebimiz, randevularına tam vaktinde gelerek, diğer hastalarla temas kurmamaya özen göstermeleri” diyerek kritik uyarılarda bulundu. Pandemi uyarıları kapsamında hastaların ateşlerini ölçtüklerini ve alkol bazlı antiseptik bulundurduklarını ifade eden Uğur Tan, her tedavinin ardından kullandıkları maske, gözlük, yüz koruyu, hasta koltuğu ve tedavide kullanılan tüm aletlerin de dezenfekte edildiğini, bunun için de hasta aralıklarının 1 ila 1,5 saate çıkardıklarını söyledi.




Minimal diş kesimi, maksimum estetik

Diş tedavisinde en çok talep gören uygulamalardan bahseden Diş Hekimi Uğur Tan, Laminate tedavisine dikkat çekerek “Laminate, dişlerin kesilmeden, yalnızca ön yüzeylerinin 0.3-0.7 mm arasında inceltilmesiyle uygulanan ve sağlam diş dokusunun minimum kayıp yaşadığı uygulamadır. Bu tedavi yöntemi, minimal diş kesimiyle en iyi sonucun elde edilebileceği teknik iki aşamadan oluşuyor. İlk aşamada hasta için planlanan gülüş tasarımı (mock-up) hastanın ağzına üç boyutlu olarak uygulanıyor. Böylelikle hasta daha tedaviye başlamadan önce elde edilebilecek sonuç hakkında fikir sahibi oluyor. İkinci aşama ise diş kesiminin bu tasarım üzerinden yapılması ve minimal diş kesimi sağlanması anlamına geliyor. Bu teknik sayesinde hastalara maksimum diş estetiği sağlanırken, sağlıklı doku kaybı minimal düzeyde oluyor. Hastayla yapılan görüşmeler sonunda yansıtmak istediği içsel dünyayı yeni gülüş tasarımına yansıtabiliyoruz. Dinamik görünmek isteyen hastaların diş formlarında dinamizmin sembolü olan eğik çizgilerin hakimiyetine ağırlık verilirken, sakin kişilerde yatay çizgilerin önemi artıyor. Bu şekilde tasarlanmış gülüşler hastalarda ilk günden itibaren sanki yıllardır yeni dişleriyle yaşıyormuş hissini uyandırıyor” diyor.


Ciddi bir çay tiryakisine beyazlatma yapmak, hasta adına anlamsız bir masraf olabilir

Hemen hemen herkesin en çok dikkat ettiği noktalardan birisi olan ‘Beyaz dişler’ için yaptıkları diş beyazlatma uygulamasından da bahseden Diş Hekimi Uğur tan, “Beyaz dişler her hastanın elbette en büyük dileğidir. Bu uygulama hem klinikte (ofis tipi beyazlatma) hem evde (home beyazlatma) uygulanmaktadır. Bu uygulama içerisinde öncelikle diş eti çekilmesi veya diş çürükleri tedavi edilmelidir. Genellikle uygulama sonrasında hastalarımız 1 veya 2 gün sıcak ve soğuk hassasiyeti yaşayabiliyor. Sonrasında ise geri dönüşümü uzatmak adına bazı diş boyayıcı ajanların (çay, kahve, sigara v.b.) kullanımını minimale indirmek şarttır. Ciddi bir çay tiryakisine beyazlatma yapmak, hasta adına anlamsız bir masraf olabiliyor” diyerek bu konuda da dikkat edilmesi gereken önemli noktalara değindi.




Diş estetiği için elinde beğendiği sanatçın fotoğrafıyla gelenler bizi çok zorluyor

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte diş hekimi olarak bunun zorluklarını mesleki olarak yaşadıklarını ifade eden Uğur Tan, “Simetrik olan her zaman estetik olan demek değildir. Bizler maalesef eleştirisel gözle bakmaya yatkın bir toplumuz. Estetik izafi bir kavramdır. Günümüzde sosyal medyanın bir takım olumsuz yansımalarını ne yazık ki bir diş hekimi olarak ben de zaman zaman hastalarımla yaşayabiliyorum. Bizi en çok zorlayan hasta profili; gerek sosyal medyadan gerek dergilerden gerekse de dizi oyuncularından beğendiklerinin diş formunu talep eden fotoğraflarla gelenler. Diş estetiği kişiye özeldir ve ben de bir takım estetik normlara uymak zorundayım. Bu da şüphesiz bizi kişiye özel gülüş tasarlamaya yönlendiriyor. Artık kısacası bu işleme gülüş tasarımı adı veriliyor. Gülüş tasarımı dişin rengine, dişler arasındaki uyuma, yaşa ve cinsiyete bakılarak yapılır. Kadınlarda ön iki dişler genellikle daha uzun, yandaki dişler ise basamaklıdır. Dişler daha yumuşak ve köşelidir. Erkeklerde ise dişler daha düz, kare ve köşelidir. Diş etleri ön planda olan (gummy smile) hastalar mevcuttur. Bu hastalarımıza da gingivoplasti uygulayarak bu sorunu giderebiliyoruz” diyerek yaptıkları uygulamaların kişiye özel olmasına özen gösterdiklerini vurguladı.


BU MUHTEŞEM RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 139. sayısı, 1 Ocak'tan itibaren Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.


16